İliak Arter Homogrefti ile Tekrarlayan Popliteal Arter Anevrizma Tamiri

Main Article Content

Abstract

Anevrizma, vücuttaki herhangi bir damarın çapında meydana gelen artışla birlikte duvarında incelme olması anlamına gelir. Sıklıkla belirti vermezler. Aort ve intrakranial arterler başta olmak üzere rüptüre olduklarında ciddi mortalite riskleri vardır ve bu nedenle çeşitli tedavi kılavuzları hazırlanmıştır. Popliteal anevrizmaların cerrahi tamirinde ven grefti, sentetik greft, homogreftler ve endovasküler tedavi gibi seçenekler bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda homogreft yöntemle tedavi ettiğimiz bir olguyu siz değerli meslektaşlarımızın bilgisine sunmak arzusundayız.

Article Details

Section
Case Report

References

- Kumar V, ed. (2007). Robbins Basic Pathology (8th ed.). Philadelphia: Saunders/Elsevier.

- Azar D, Ohadi D, Rachev A, Eberth JF, Uline MJ, Shazly T (February 2018). "Mechanical and geometrical determinants of wall stress in abdominal aortic aneurysms: A computational study". PLOS One. 13 (2): e0192032.

- Walker BR, Colledge NR, Ralston SH (2010). Davidson's principles and practice of medicine (21st ed.). Edinburgh: Churchill Livingstone/Elsevier. p. 604.

- Joshi, D; James, RL; Jones, L (Aug 31, 2014). "Endovascular versus open repair of asymptomatic popliteal artery aneurysm". The Cochrane Database of Systematic Reviews. 8: CD010149

- Luca et al. Treatment of Popliteal Artery Aneurysms by Means of Cryopreserved Homograft Mezzetto, Annals of Vascular Surgery , Volume 29 , Issue 6 , 1090 - 1096