Travma Sonrasında İnterhemisferik Subdural Hematomu Olan Hasta: Olgu Sunumu

  • Necmi Baykan
  • Polat Durukan
  • Ömer Salt
  • Şule Yakar
  • Nesıj Doğan Kaymaz
  • Cemil Kavalcı

Abstract

Travmatik interhemisferik subdural hematom (ISH) nadir görülen önemli bir durumdur. ISH tüm travmatik subdural hematomlu hastaların yaklaşık %6’sını içerir. Bizim vakamızda araç içi trafik kazası ile acil servise getirilen 48 yaşında erkek hasta sunulmuştur. Nörolojik muayenesinde patolojik bulgu ve KIBAS bulguları yok idi. Beyin tomografisinde falx düzeyinde anteriorda en geniş yerinde 13 mm’ ye varan lineer hiperdens görünüm (subdural hemoraji) tespit edildi. Travma hastalarında nörolojik muayenede patolojik bir bulgusu olmadan, kanamaya yönelik herhangi bir risk faktörü olmasa da kafa içine kanama gerçekleşebilir. Bu nedenle travma öyküsü olan hastalarda kranial görüntüleme istenmesi uygun olur.

References

Takeuchi S, Takasato Y, Masaoka H, Hayakawa T, Yatsushige H, Sugawara T. Traumatic interhemispheric subdural haematoma: Study of 35 cases. Journal of Clinical Neuroscience. 2010;17: 1527–9.

Wajima D, Yokota H, Ida Y, Nakase H. Spinal subdural hematoma associated with traumatic intrakranial interhemispheric subdural hematoma-case report-. Neurol Med Chir (Tokyo). 2012;52: 636-9.

Psaltis A, Lath R, McDonald M. Acute interhemispheric subdural haematoma. Journal of Clinical Neuroscience. 2004;11: 5.

Schilder JC, Weisfelt M. Ataxia associated with an interhemispheric subdural hematoma: a case report. Cases Journal. 2009;2: 8876

Published
2018-03-15